با توجه به اینکه تعداد زیادی از عکاسان هنرمند علاقمند هستند تا عکاسی در فضای باز را به عنوان دامنه ای دینامیک از فعالیت های حرفه ای خود دنبال کنند  ‍٬ در بررسی آثاری که هر روزه مشاهده می کنیم هنوز هم مواردی از عدم راعایت اصول و تکنیک های عکاسی در فضای باز و یا عدم دقت در برخی از نکات ریز  مشاهده می شود  .   در این مجال برخی نکات بسیار مهم برای عکاسی در فضای باز و به طور خاص عکاسی از عروس داماد در فضای باز را مورد بررسی و توجه قرار می دهیم .

روضاتی

اولین ٬ مهمترین و بارزترین نکته ای که در عکاسی فضای باز باید به آن دقت و توجه داشته باشیم ٬ موضوع موقعیت سوژه ها نسبت به نور خورشید است . به عنوان یک اصل اساسی دقت کنید که خورشید همواره پشت سر سوژه های شما قرار داشته باشد . مهمترین خاصیت قرار گیری نور خورشید در پشت سوژه این است که حسی عاشقانه و رمانتیک به عکس می دهد . البته کارکرد فنی آن در این است که باعث ایجاد سایه های تند و تیز بر روی صورت و یا اوور اسکبوز شدن سوژه نخواهد شد .

نکته حایز اهمیت این است که سیستم نورسنج دوربین بسیار حساس و دقیق است و در این شرایط تشخیص  می دهد که بخش هایی از صورت سوژه به طور مناسب نوردهی نشده است . برای جبران این جالت می توانید از قابلیت های جبران نوردهی دوربین استفاده کنید یا اینکه به طور ساده از یک رفلکتور در مقابل سوژه های خود استفاده کنید تا سوژه ها آندراکسپوز نشوند

در شرایطی که خورشید را پشت سر سوژه قرار می دهید ٬ ممکن است کمی حالت لنز فلر ٬ یا همان انعکاس نور خورشید در لنز شما ایجاد شود ٬ در صورت بهره گیری هنرمندانه از این حالت ٬ عکسهای افکت دار خاصی را می توانید به دست آورید . البته همواره باید مراقب تخریب های ایجاد شده در نتیجه لنز فلر ها باشید .

بعنوان یک عکاس حرفه ای ٬ همواره باید آماه باشید تا در هر شرایط نور و یا هر یک از ساعت های طول روز اقدام به عکاسی نمایید . بار ها بیان نموده ایم که بهترین ساعت برای عکاسی در فضای باز ٬ ساعتهای نزدیک به غروب آفتاب است. اما در بسیاری از اوقات مجبور هستیم تا در ساعتهای میانی روز و در شرایط تابش شدید و مستقیم نور خورشید اقدام به عکاسی کنیم که در شرایط  مهارت های خاص کنترل و مهار نور خورشید را باید با خود به همراه داشته باشیم .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *